Третє березня – день народження “Нової української хвилі”

Дорогі наші читачі, дорогі земляки! 3 березня у приміщенні Генерального консульства України в Нью-Йорку відбулася презентація громадської організації “ Нова українська хвиля” та її інтернет-видання.

[Відео дивіться ТУТ]

Міжнародна науково–практична конференція «Українська діаспора – джерело утвердження позитивного образу України у світі» відбулася у Стемфорді 20–21 вересня 2008 року

 
  Головна  
 

КАЛЕНДАР
«    Липень 2014    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

ОПИТУВАННЯ

АРХІВ
Березень 2019 (1)
Березень 2017 (1)
Січень 2017 (1)
Грудень 2016 (5)
Жовтень 2015 (2)
Березень 2015 (1)
   
 
  Новини : ДО КОНГРЕСУ, ДЛЯ ПІДТРИМКИ УКРАЇНИ  
 
   
 
 
   
 

ДО КОНГРЕСУ, ДЛЯ ПІДТРИМКИ УКРАЇНИ

16 липня у Вашингтоні відбувся «День України» у Конгресі, зорганізований Українською Національною Інформаційною Службою (УНІС) під керівництвом Михайла Савківа. Громадяни США українського походження зустрілися з своїми представниками, щоб обмінятися фактами та думками щодо подальшої підтримки України.
 ДО КОНГРЕСУ, ДЛЯ ПІДТРИМКИ УКРАЇНИ

Вони всі живуть у США (були жителі Нью-Йорка, Нью-Джерсі, Пенсильванії, Коннектікута, Массачусетса, Огайо, Флориди та Каліфорнії), деякі тут народжені, інші приїхали з України в різний час  - від повоєнної хвилі до нових іммігрантів. Переважали молоді, багато з них – майбутні програмісти, політологи, соціологи, спеціалісти з відносин з громадськістю... Серед делегатів – представниця кримськотатарського народу Айла Баккаллі, білоруського – Аліс Кіпо.  

Всіх об’єднала тривога за батьківщину – Україну. Як громадяни США, вони звернулися до своїх виборних представників – конгресменів та сенаторів – із пропозиціями, як у часи складних випробувань для України допомогти їй, водночас з обопільною користю для США. Адже Україна сьогодні опинилася на вирішальному рубежі оборони європейської цивілізації від знахабнілого курсу Росії, яка під керівництвом Путіна стрімко стає новою імперією зла, загрозою для вільного світу. Втілити цей стратегічний виклик у живу людську співпрацю – завдання Дня України у Конгресі.   

Кожний учасник Днів України має цікаву біографію та живі зв’язки з Україною. 
ДО КОНГРЕСУ, ДЛЯ ПІДТРИМКИ УКРАЇНИ

Коли побили студентів на Майдані, моє серце не витримало, я поїхала до України, - розповіла Тетяна, студентка; не тільки вона, але її батьки вже народжені у США, проте дівчина спілкується чистою українською мовою. – Я провела два тижні на Майдані, у мене вкрали з квартири, де я зупинилася, паспорт та ноутбук – думаю, це були тітушки. Я спала на Майдані, а коли разом зі всіма співала гімн України, я відчула, що по закінченні університету поїду в Україну працювати. Ще не знаю ким, взагалі не люблю задалеко планувати. Я навчаюся двох професій – відносин із громадськістю та графічного дизайну. Хочу допомогти Україні. 

Її приблизно одноліток Шеймос («батьки чомусь вирішили дати мені іранське ім’я” – пояснив він своє незвичне ім’я) уявляє, чим хоче займатися, дещо точніше. Минулого року він проходив стажування у Верховній Раді, де працював у комітеті з євроінтеграції (тоді ще не знали, що тодішній президент в останній момент відмовиться від курсу на Європу). Там він працював із депутатом Петром Порошенком. Враження? «Коли він говорив, усі уважно слухали. Він вміє переконувати. Легкий у спілкуванні».

Представниця старшої генерації американців українського походження, теж Тетяна, займається зв’язками з Україною від 70-х років. Із настанням незалежності України Тетяна Вітвіцька створила некомерційну організацію «Сейбр» з міжнародного постачання англомовних книг. Я пригадала діяльність цієї організації – тоді я ще мешкала у Львові, і пані Тетяна була одною з «першовідкривачів» для нас цілого пласту незнаної нам діаспорної літератури. Тоді у Львові цією організацією провадили славетні вчені – академік Ісаєвич та його дружина Ольга. 

Тепер пані Тетяна підтримує Український Католицький Університет. «Я щороку приїжджаю до Львова. В УКУ вчиться мій племінник. А я редагую англомовні матеріали, заяви на гранти. А також вчуся – ходжу на лекції іконопису». 

При представленні учасників пані Тетяна зазначила, що є учасницею українсько-єврейського діалогу. 

«Я займалася цим років 20 тому, - пояснила п. Вітвіцька. – У штаті Массачусетс, де я мешкаю, тоді дружина губернатора зібрала міжетнічну групу народів, які найбільше постраждали від геноциду, - спочатку до неї увійшли євреї, вірмени та камбоджійці, а скоро долучилися й ми, українці. Зустрічалися неформально – на гостинах у хатах, щоразу в іншого члена. Ми дуже багато навчилися один від одного. Мені дуже подобається, що тепер в Україні є більше порозуміння. Україна є багатонаціональною, багаторелігійною та багатокультурною», - наголосила п. Вітвіцька. 

Ще один молодий учасник, Роман Рубченко, створив НКО, яку назвав вельми незвично: Youkraine.org. «У перекладі – Твоя країна», - пояснив. Роман приїхав у США у 1991 – його разом із приятелем було премійовано подорожжю до США за перемогу на чемпіонаті СРСР 1990 з баскетболу серед юніорів. «А в кінці подорожі ми, 17-річні хлопці, викрали свої паспорти у супроводжуючого та не повернулися. Це було 10 серпня 1991. А 24 серпня СРСР розпався, Україна проголосила незалежність». Роман закінчив у США університет та 2008 подався назад в Україну – створювати громадську організацію. «В Україні вже був етап розчарування, економічна криза, уряд Тимошенко не знав, як діяти – жодної програми з стимулювання економіки. А я зрозумів, що мені бракує знань, і повернувся до США. Вступив до Гарварду, щоб вивчитися, як реформувати громадянське суспільство». Після Гарварду Роман створює НКО, яке займатиметься пошуком і просуванням майбутніх лідерів громадянського суспільства в Україні, готових боротися із корупцією «на рівні як гаїшника, так і міністра». На думку Романа, «треба навчитися задавати урядовцям правильні питання. Визначити 3 – 4 пріоритетні теми, створити робочі групи і напрацьовувати законопроекти. Здійснювати постійний тиск на уряд. Будь-яка реформа в економіці руйнує корупційні схеми, і ті, хто на них сидить, шалено опиратимуться. Проте, коли за рогом очікують десятки тисяч людей, готових щомиті вийти на Майдан, вже складніше зігнорувати законопроект», - каже Роман.   

...Дні України відкрилися брифінгом, на якому виступили посол США в Україні у 2003 – 2006, Джон Гербст та співробітник Бюро Європи та Євразії Американської Агенції для Міжнародного Розвитку (USAID) Джонатан Катц.    

Джон Гербст, нині - директор Центру Євразії в Атлантичній Раді, у промові окреслив своє розуміння ситуації в Україні та висунув пропозиції. «Україна змушена захищатися від російської агресії, а Росія прагне дестабілізувати Україну та випробовує світ на реакцію щодо її зухвалої поведінки», - сказав Гербст. Наголосивши, що вже введених санкцій проти Росії замало і покритикувавши Європу за потурання Росії через економічну залежність від неї та відчуття вини Німеччини за Другу світову війну, Гербст запропонував увести цілковиту заборону російським фінансовим установам трансакції у доларах – це США можуть в односторонньому порядку. 

Крім стримування Росії, вкрай важливо підтримати в Україні широкі реформи, насамперед з подолання системної корупції. «Потрібні стрімкі очищувальні заходи, подібні до грузинських», - наголосив Гербст.  

Він окреслив деякі програми, які запроваджуватиме Центр Євразії (спільно з іншими агенціями та фондами): англомовні бюлетені  - Focus on Crimea та Ukraine Alert; конференцію щодо поточного стану України, яку заплановано на вересень в Англії тощо. 

Джонатан Катц детальніше зупинився на програмах, які USAID запроваджуватиме в Україні. Агенція скоцентрується на 5 цілях: зміцнення економіки, підтримка єдності держави, диверсифікація енергетичного сектору, боротьба із корупцією та відбудову системи соціального забезпечення. 

Реформи повинні відбутися не лише у Києві, а й на всій території України, - наголосив Катц. Агенція зосередить зусилля на побудові у країні більш сприятливого середовища для бізнесу, більш ефективної взаємодії приватного сектору із державними органами. Серйозну увагу агенція приділятиме гуманітарній ситуації, задля цього зміцнюватиме співпрацю із міжнародними організаціями, - сказав Катц. 

Михайло Савків окреслив головні завдання, які учасники Дня України висуватимуть конгресменам та сенаторам: секторальні санкції проти Росії, які вже передбачені Указом президента Обами, заохочення європейських держав показати єдність перед обличчям нової російської загрози; підтримку повного членства України у ЄС та НАТО; запровадження «Плану Маршалла» для України; офіційне запрошення президента Порошенка виступити перед пленарною сесією Конгресу; посилити військову допомогу Україні, зокрема в оснащенні української армії та її підготовці (після катастрофи літака Малайзійських Авіаліній Україні, а також Грузії та Молдові було надано статус найбільших союзників США – не членів НАТО); та забезпечення міжнародної місії спостерігачів на парламентських виборах в Україні, які відбудуться восени. 

При цьому УНІС наголошує, що збільшення військової підтримки України спричинене зухвалою агресією Росії та обумовлено Будапештським меморандумом 1994 р., згідно якого Україна добровільно позбулася радянського ядерного арсеналу. «Як один з гарантів суверенітету України у Будапештському меморандумі 1994, забезпечення України необхідною військовою допомогою покаже президентові Путінові, що США захищають та підтримують суверенітет, територіальну цілісність України та стоять із нею у її захисті тяжко вибореної незалежності», - наголошується у листівках УНІС, які учасники роздавали конгресменам та сенаторам. 

Учасники розділилися на групи відповідно до штатів, з яких вони прибули. Кожна група відвідувала представників свого штату. 

Більшість конгресменів та сенаторів, які взяли участь у Дні України, є членами «Групи підтримки України» (Ukraine Caucus) у Конгресі. Проте, не всі представники, яких відвідали учасники Дня, входять до цієї Групи; та й ті, які входять, теж, на мою думку, отримали додаткову інформацію від української громади щодо ситуації в Україні та поділилися своїми міркуваннями та пропозиціями. 

Оскільки з мого штату, Каліфорнії, жодний представник не взяв участі у Дні України, мені запропонували приєднатися до групи, яка включала жителів Массачусетса, Флориди та Огайо. У цьому складі ми відвідали трьох конгресменів та одного сенатора. 

Зустрічі у Конгресі проходять у формі вільної, неформальної бесіди просто в кабінеті. Всі, кого ми відвідали: члени Палати представників Кетрін Кларк (дем., МА – прийняв нас її асистент з юридичних питань Джефф Браунінг), Тед Дейч (дем., Флорида – він прийняв особисто) і Вільям Кітінг (респ., МА) та сен. Ед Маркі (дем., МА). 

Зі всіма вийшли плідні розмови. Джефф Браунінг зацікавився, зокрема, жахливими порушеннями прав людини у зоні України, контрольованої терористами-сепаратистами. Член ПП Тед Дейч, який входить до Комітету Палати представників з міжнародних питань, виявився також прямим представником одної з учасників нашої групи, Єви Морозової (дочки першого міністра оборони України В. Морозова). Член ПП Кітінг поділився із нами враженням від Майдану – організованості, завзятості та патріотизму. Він, зокрема, погодився заохочувати Конгрес до запрошення Порошенка. 

Сенатор Ед Маркі наголосив, що найважливішим є запровадження суворих санкцій проти Росії. Він також коротко розповів про законопроект щодо енергетики, який передбачає унезалежнення США від імпорту нафти та газу. Цей законопроект був розроблений досить давно, проте ще досі не прийнятий, бо передбачає вельми широку перебудову енергопостачання у США. Зокрема, він передбачає розвиток видобутку газу з сланцевих родовищ, а це потребує значного будівництва – зокрема, сховищ для зрідженого газу у Польщі, Литві та Німеччині (а Німеччина вирішила, що їй вигідніше сидіти на російських поставках, - підкреслив сенатор). Проте, ця галузь енергетики розвивається. Сенатор наголосив на важливості надання допомоги Україні у цій царині.  

Після зустрічей із конгресменами та сенаторами всі зібралися в залі на церемонію нагородження найактивніших в допомозі Україні представників грамотою «Друг УНІС-2014». Високу відзнаку одержали: члени Палати представників Керолайн Малоней (дем., Нью-Йорк) і сенатори Кріс Мерфі (дем., Коннектикут), Бен Кардін (дем., Меріленд) та Роб Портман (респ., Огайо).ДО КОНГРЕСУ, ДЛЯ ПІДТРИМКИ УКРАЇНИ

«Разом із сенатором Дж. Маккейном ми побували у Києві і відвідали Майдан напередодні Різдва. Я був надзвичайно зворушений, коли десятки тисяч скандували: Thank you USA! Сотні тисяч людей ризикували своїм життям не заради якогось поодинокого фактору і тим більше не заради якогось політика – ні, все це демонстрація гідності, прагнення взяти долю у власні руки, не підкорятися більше корумпованій владі», - наголосив сенатор Кардін у своєму виступі по отриманні грамоти. Особливу подяку він склав українській громаді США. «Я одержую натхнення від української громади Коннектикуту», - підкреслив сенатор. 

Всі нагороджені у своїх виступах наголошували на необхідності більш суворих санкцій проти путінського режиму та більш дієвої підтримки України,зокрема, у відбудові та реформуванні її економіки.   

На урочистому прийнятті виступили п. Савків та Повноважний посол України у США п. Моцик. 

...Наступного дня після Дня України, ніби за якимсь диявольським сценарієм, терористи, керовані Росією, збили малайзійський пасажирський літак, одним пострілом відправивши у небуття 298 людей. Тепер всьому світові раптом стало зрозуміло: Росія стає глобальною небезпекою, і демократична, вільна, проєвропейська Україна буде запорукою миру і стабільності в Європі. Проте, щоб досягти цієї мети, Україні потрібна значна допомога. Україна волею історії опинилася на рубежі захисту євроатлантичної цивілізації. 

Надія Банчик  

 

 

 
 
 
Dear visitor, you went to the site as an unregistered user. We encourage you to register or enter the site under your name.
 
   
 
 
   
   
   
 
 (голосів: 0)
| Переглядів: 2600
 [Друк]
 
     
TOП НОВИН

РЕКЛАМА