DataLife Engine > В Америці > УКРАЇНЦІ США ВИБИРАЮТЬ СВОБОДУ В українському консульстві Сан-Франциско з 168 виборців 81 голос відданий за Всеукраїнське об'єднання «Свобода».

УКРАЇНЦІ США ВИБИРАЮТЬ СВОБОДУ В українському консульстві Сан-Франциско з 168 виборців 81 голос відданий за Всеукраїнське об'єднання «Свобода».


5 грудня 2012. Разместил: myroslava

Помітне зниження загального числа виборців і крен в бік партії національно-патріотичної орієнтації стали головними особливостями нинішніх парламентських виборів на закордонних територіях України. Згідно з даними ЦВК України (дробові значення відсотків я округлюю), «Свобода» зайняла перше місце в США (58%): у Вашингтоні, Нью-Йорку, Чикаго та Сан-Франциско, - а також Канаді (49%), Великобританії (35 %), Австралії (30%), Аргентині (29%) і європейських країнах зі значною українською діаспорою: Чехії (32%), Швеції (58%), Іспанії (50%) та Італії (43%). У Росії, а також країнах СНД і колишньої радянської Балтії, в Мексиці і в більшості країн Латинської Америки, мусульманських країн Африки та Середньої Азії, а також в Ізраїлі - тобто, в країнах, які більшою чи меншою мірою підпадають під російський вплив, - громадяни України віддали перевагу Партії регіонів (в Ізраїлі цей вибір може пояснюватися побоюваннями антисемітизму – такий стереотип сприйняття «Свободи», хоча самі свободівці це рішуче спростовують).

  У Казахстані та Китаї (39%), а також в Угорщині (34%), Хорватії (30%), Лівії (31%), 27%), Сінгапурі (Австрії (27%), Бельгії (33%), Польщі ( 37%), Німеччини (36%), Нідерландах (31%), Норвегії (34%) і Данії (32%) переміг «Удар» В.Кличка.

   І тільки в Греції (30%), Таїланді (28%, порівну зі «Свободою»), Фінляндії (32%), Швейцарії (33%), Франції (28%), Південній Кореї (30%) і Японії (33% ) виграла  Об'єднана опозиція-Батьківщина.

Цікавий результат в Македонії - порівну по 21% ПРУ і «Свобода», тобто виборці розколоті на радикально протилежні табори. http://cvk.gov.ua/vnd2012/wp314pt001f01=900.html

На мапі передвиборних переваг, складеній за цими даними, видно, що «забарвлення» збігається з цивілізаційним поділом світу на євроатлантичну («Свобода» зі значним відривом від «Удару» і лише окремі острівці «Батьківщини», або Об'єднаної опозиції), постсоціалістичну («Регіони» з вкрапленнями «Удару»), мусульманську і колишні «країни, що розвиваються» («Регіони»): http://kireev.livejournal.com/870239.html.

 Вибори в Сан-Франциско - відображення цієї загальної тенденції. Загальна кількість виборців на виборах до Верховної Ради 28 жовтня на виборчій дільниці консульства в Сан-Франциско - 168 осіб. Це є приблизно в 10 разів нижче порівняно з піком виборчої активності під час Помаранчевої революції і приблизно в 7 разів нижче в порівнянні з останніми за часом українськими виборами - президентськими в лютому 2010. Частково різке скорочення числа тих, хто прийшов віддати свій голос, було спричинено змінами виборчого закону: тепер, на відміну від попередніх виборів, заборонено вносити у виборчі списки виборців, що прийшли на дільницю в день голосування. Для участі у виборах потрібно було до 22 жовтня не тільки стати на консульський облік, але й особисто подати заяву на участь у виборах, щоб вас внесли до Державного реєстру виборців, який завіряється в ЦВК в Києві; додаткові списки на дільницях формувати заборонено. На жаль, 6 людей, які приїхали на вибори, довелося відправити «не солоно облизня» через те, що вони попередньо не зареєструвалися.

    А консульство України в Сан-Франциско - єдине на все Західне узбережжя, від Гаваїв до Каліфорнії.

    - До нашого консульства відноситься 11 штатів. Хіба реально розраховувати, що сюди приїдуть, скажімо, з Гаваїв? - ставить риторичне запитання голова дільничної виборчої комісії Ігор Каліш. - На нашій виборчій дільниці за списком зареєстровано більше 21.000 громадян України. Але реально можуть приїхати тільки жителі Району Затоки і Сакраменто. Що стосується інших міст і штатів, люди, напевно, хотіли б проголосувати, але занадто довга дорога, з фінансових причин або відсутності часу, перешкодила їм, і вони не змогли реалізувати своє право голосу. Я не можу сказати, що їх взагалі не було; ось, були сьогодні з Лос-Анджелеса. Великі громади українців, як правило, є у всіх великих містах Заходу США. А за законом виборчі дільниці можуть перебувати тільки на території України, тобто в консульській установі. Проте, кожна держава відкриває стільки консульств і представництв, скільки має коштів.

   Крім того, підкреслює Каліш, причина падіння активності - в занепаді довіри до політиків.

- За всі роки політика не стала прозорою, і відповідно, довіра людей до всіх політиків, державних органів, партій зменшилася. Щодня читаємо, бачимо по ТБ, що політики не вміють між собою домовлятися, обговорюють другорядні питання, підміняючи ними головні. Люди не бачать реального результату.

    Виборчі переваги на сан-франциській дільниці розподілилися за кількістю голосів (не відсотків!) так:

Всього - 168; «Свобода» - 81, Удар - 33, Батьківщина - 32, ПРУ - 8, КПУ - 6, Партія пенсіонерів - 3 і Партія Зелених - 1 (дві останні партії за загальними результатами виборів в Україні не пройшли 7% - ний бар'єр і в Раду не потрапили).

   У цих результатах (як і в цілому по діаспорі «євроатлантичної зони») найнесподіванішим сюрпризом, поряд з приголомшливою перемогою «Свободи», стала поразка Об'єднаної опозиції.

- Опозиція продемонструвала своє невміння об'єднуватися, - вважає Каліш. - Частково об'єдналися, частково - ні, різні непорозуміння траплялися на мажоритарних округах. У результаті виграє той, у кого більша партія, або нова політсила.

    А чим керувалися виборці? Принаймні, ті, кого я застала в момент своєї присутності на виборчій дільниці у Сан-Франциско з 12 до 4 дня і у кого взяла міні-інтерв'ю після їх голосування? Це, звичайно, не точний «екзит-пол», але деякий зріз переважаючих мотивів виборців української діаспори Західного узбережжя США. Деякі з опитаних не дали свої імена, а майже всі дали імена без прізвищ, так що опитування було напіванонімним; зазначу лише зовнішні ознаки (приблизну вікову категорію і стать).

Пара, років 30:

      - Ми проголосували за «Свободу», тому що тільки в цій партії є такі люди, які здатні прийти на неоплачувані мітинги, за ідею. І вони єдині, хто може протистояти бандитській владі.

Пара, років 70, з Одеси:

- За Партію пенсіонерів. Справа не в тому, пройде вона чи ні. Я не зовсім згоден з партією Тимошенко і не зовсім згоден з Партією регіонів. Я сам - пенсіонер, тому мені близька ця партія. А до ВР пройдуть ті ж, які були. Я хотів би нових людей, незалежних від певних фінансових кіл, які диктують свою політику. Україна - багатюща країна, з багатими ресурсами і дуже працьовитим народом. Якщо були б гідні лідери, керівники, вона зайняла б одне з провідних місць. Крім того, мене турбує розкол між заходом і сходом. Простим людям нічого ділити, але має бути хороша консолідуюча ідея. Я вчився в українській школі, володію українською мовою, і пам'ятаю слова Шевченка «Чужого научайтесь и свого не цурайтесь», ці слова мають бути визначальними. Патріотизм має полягати не в деклараціях, а діях. Радянський Союз був не найкращою ідеєю. Але, зруйнувавши країну, натомість нічого за 20 років не створили. Як тільки зруйнувалися економічні зв'язки між республіками, економіка пішла до нуля. Потрібна була не революція, а еволюція. Я пропрацював 20 років на Одеському судноремонтному заводі. Коли я прийшов, там працювало 5 тисяч людей, ми виробляли певну продукцію, там були найсучасніші верстати. Завод був прив'язаний до Чорноморського пароплавства, 300 суден, кожне в 10 млн. дол., річний оборот 1 млрд. дол. Це була одна з найбільших судноплавних компаній світу. Кравчук зруйнував пароплавство, судна були бездарно розпродані і знищені. На сьогоднішній день Україна судноплавства не має. А завод зруйнований, люди залишилися без роботи. Якби на місці цього заводу був би інший, - інша справа. І це - масове явище. І тому, коли Кравчук говорить про патріотизм, я йому не вірю. Коли йому було вигідно, він був комуністом, а коли стало вигідно, став націоналістом. Я можу поважати Олега Тягнибока і його однопартійців, тому що вони щирі, вистраждали свою позицію, хоча я не погоджуюся з їх поглядами.

Жінка, років 45:

- Переживаю за свій народ. Я за національний рух, за гідність українців. Я не проти російської мови, але хочу, щоб державна мова була єдиною - українською.

Жінка, років 40. На жаль, її відправили, бо попередньо не зареєструвалася:

- Хотіла проголосувати за «Свободу» - їм довіряю. Нам потрібна любов до Бога. Може, Господь поставить президента України.

Катерина, років 40:

- Я добувала інформацію про всіх. Голосувала за «Свободу». Ми - із західної України, більше схиляємося до націоналістичної партії. Кожна країна повинна бути вільною.

Петро, ​​років 30 - 35, із Сакраменто, з дружиною, 5 років з України:

- За «Свободу». Мені подобається ідеологічна партія. Одна з політичних сил, яка буде відстоювати інтереси України як самостійної держави. Взагалі, у нас було мало інформації про нові партії, хоча в новинах давали місце всім політичним силам. На мій погляд, вибори в Україні були достатньо підготовлені, краще, ніж попередні.

Чоловік, років 30, приїхав зі Львова:

- Тиждень тому говорив з мамою по телефону, вона сказала, що треба піти проголосувати. За кого, не сказала. Я - за «Свободу». Цієї партії ще не було в парламенті, хочу подивитися, як «Свобода» діятиме у ВР. За інші партії не хотів голосувати, вони вже були у Раді.

Пара, років 40 - 45:

- За Об'єднану опозицію. Так, вони вже були у владі. Але в дійсності, це нова демократична сила, яка включає і нових людей, і тих, які були у владі і протестували проти методів, якими діє нинішня влада. Ми деяких людей, що ввійшли в цю політсилу, знаємо якщо не особисто, то їх однокурсників, що називається, з гуртожитку.

Чоловік, років 45, з Сакраменто:

- За «Свободу». Державний реєстр виборців було введено спеціально, щоб зменшити число виборців за кордоном. Але мені вдалося зареєструватися, коли в Сакраменто в день святкування 70-річчя УПА активісти запропонували подати заяву на вибори.

Чоловік, років 35, з Центральної України:

- За «Свободу». Не дуже довіряю лідерам «Батьківщини».

Хлопець, років 25:

- Звичайно, «Свобода». Це - єдина партія, яка є проукраїнська і, можливо, колись поверне нас на батьківщину. Якби не було «Свободи», я б голосував за Об'єднану опозицію.

Пара, років 30, з Волнат Крику:

- Не перестаю вірити, що будуть якісь зміни на краще. За «Свободу».

 Отже, навіть за цим міні-зрізом видно, що українці, які живуть у США, в більшості вибирають «Свободу», причому незалежно від віку та регіону України, звідки вони родом. Визначальний мотив вибору - розчарування і недовіра до Об'єднаної опозиції, а також ставка на партію, члени якої позиціонують себе як чесних, непідкупних і керуються мотивами захисту української нації.

І. Каліш підводить підсумки:

- Лідери «Батьківщини» були недостатньо активні в діяльності, навіть у боротьбі за звільнення свого лідера Юлії Тимошенко. Деякі з членів об'єднання навіть не займалися роботою у своїх округах. У списках «Удару» також деякі кандидати викликають недовіру - перекочували з «Регіонів» або КПУ. Партію Наталії Королевської, за деякими повідомленнями, фінансує Ахметов - отже, вона створена в інтересах правлячого режиму. Залишається «Свобода» - її вважають найчеснішою і свіжою силою, ще не заплямованою в попередніх політичних розкладах. «Свободу» зображують ледь не фашистською партією. Але фашизм і націоналізм - різні речі. «Свобода» бореться за українські інтереси.

    Голосування діаспори, особливо у США і Канаді, на українських виборах може служити значною мірою індикатором переважаючих настроїв найбільш активної і політично свідомої частини виборців України. Вільні від адмінресурсу, підкупу, маніпуляцій, ці виборці мають найширші можливості отримання інформації з усіх боків політичного спектру; отже, на виборчих дільницях посольств і консульств ці громадяни голосують з найбільшою реальною свободою прийняття політичних рішень. І якщо громадяни України на нинішніх виборах в переважаючій більшості обирають «Свободу», то це значить, вони вибирають свободу. Свободу від підкупу, від радянських стереотипів мислення, управління країною і від російського впливу. Крім того, ці вибори повинні послужити серйозним сигналом іншим демократичним силам, від БЮТ до «Удару» («Українського демократичного альянсу за реформи»): при демократичних процесах найпровальніша стратегія - сподівання на лаври колишніх досягнень, недостатня активність і невміння укладати політично вигідні і стратегічно вірні компроміси. Втім, Об'єднана опозиція в цілому зробила багато, щоб, щонайменше, не допустити тотального захоплення влади відверто антинародним режимом ПРУ-КПУ. Разом з тим, в парламенті опозиційні сили будуть врівноважувати один одного, запобігаючи скочування до екстремізму.

Але, мабуть, об'єднаним опозиційним силам можна і потрібно було зробити більше, що і показали «еталонні» вибори в західній діаспорі.

Надія Банчик