Третє березня – день народження “Нової української хвилі”

Дорогі наші читачі, дорогі земляки! 3 березня у приміщенні Генерального консульства України в Нью-Йорку відбулася презентація громадської організації “ Нова українська хвиля” та її інтернет-видання.

[Відео дивіться ТУТ]

Міжнародна науково–практична конференція «Українська діаспора – джерело утвердження позитивного образу України у світі» відбулася у Стемфорді 20–21 вересня 2008 року

 
  Головна  
 

КАЛЕНДАР
«    Лютий 2012    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
 

ОПИТУВАННЯ

АРХІВ
Березень 2019 (1)
Березень 2017 (1)
Січень 2017 (1)
Грудень 2016 (5)
Жовтень 2015 (2)
Березень 2015 (1)
   
 
  --- : "12 причин гордитися Україною"  
 
   
 
 
   
 

 

У міській бібліотеці м. Сакраменто відбулася презентація слайдової композиції Андрія Криштафовича "12 причин гордитися Україною" - англійською мовою. 

"12 причин гордитися Україною"

 Як презентувати Україну водночас тим, хто про неї практично нічого не знає, і тим, хто є досить обізнаний з її історією, культурою, видатними особистостями? Це завдання виникає щоразу, коли з'являється потреба, з одного боку, ознайомити з цією, все ще для багатьох людей невідомою, країною у центрі Європи - клієнтів у туристській фірмі або відряджених з діловою метою тощо; з іншого боку, розширити знання про Україну самих українців, дати фактичні основи для піднесення національної самосвідомості і відчуття причетності до внеску української нації у світову цівілізацію. Таке завдання потребує водночас вміння стисло охопити найцікавіші, найпрезентабельніші моменти історії, природи, культури країни, ретельно їх відібравши з океану фактів; з другого боку, ці відібрані моменти мають дати цілісне уявлення про історичний, культурний та цівілізаційний розвиток української нації в безперервній тяглості часу. 

   Про складність і незвичність такої мети я розмірковувала весь час, спостерігаючи, як картини на екрані змінюють одна одну, немов кадри документального фільму. Кожний кадр репрезентує ціле явище: історичну добу, кліматичну зону, цілісну традицію тощо. Лаконічні написи англійською доповнюються живою лекцією автора, Андрія Криштафовича. 

- Я не є істориком за фахом, я математик, і те, що показую вам, - це моє власне бачення України, - попередив пан Андрій слухачів. Людей зібралося з сотню, весь невеликий конференц-зал був заповнений, проте переважали ті, хто розуміє українською краще, ніж англійською, або принаймні на рівних; англомовних, хто не розумів української взагалі або погано, було небагато. Проте, всі присутні для себе дізналися дещо нового про найбільшу країну в центрі Європи.    

  І ось починається подорож по 12 тематичних розділах, що дали підставу авторові пишатися причетністю до української нації: історія; природа; архітектура; кухня; традиції; ремесла і художні промисли; мова, народні пісні, музичні інструменти; освіта, наука, техніка; промисловий розвиток; сільське господарство; спорт; мистецтво, естрада і шоу-бізнес. Можна сперечатися щодо цього тематичного поділу, розташування розділів (чому, приміром, мова і музичні традиції об'єднано, а архітектуру і мистецтво не лише розведені по окремих розділах, але й близько не поставлені одне біля одного?), проте, досягнуто головної мети: охоплено всі найхарактерніші аспекти України, які дають підставу нею пишатися. 

...Чи замислювалися ви, читачу, як умістити історію української нації починаючи з Трипілля, у 12-хвилинну презентацію слайдів? Пан Криштафович робить це через показ саме внеску української нації та її предків у світову цівілізацію. Ніби на швидкісному поїзді пролітаємо від найдавніших предків - через перебування у складі імперій та держав - до найтрагічнішого ХХ ст., до становлення незалежної держави і аж до Помаранчевої революції, - коротко зупиняючись на "цівілізаційних" станціях. Трипілля - один з найбільш стародавніх центрів гончарства. Курганська культура... Для мене, як і для багатьох присутніх, справжнім відкриттям стало твердження автора композиції, що саме курганська культура - степові племена, що населяли теперішню Кіровоградську область, - уперше в світі приручили коней та, скоріше за все, винайшли колесо. Андрій посилається на монографію американського археолога Девіда Ентоні, яка вийшла минулого року, - в ній переконливо доводиться гіпотеза про першість цих племен у прирученні коней. "Я уникаю всіляких непевних джерел, недоведених гіпотез, чуток, - наголошує п. Криштафович, - але Девід Ентоні, за оцінкою його колег-фахівців, доводить своє твердження настільки переконливо, що вже відпадає необхідність подальших пошуків і доведень". А "поїзд" вже у Київській Русі: бібліотека Ярослава Мудрого. 

  Наступна станція - Козацька держава: перша Конституцію, демократична у сучасному розумінні, - гетьмана Пилипа Орлика. Для українців це - майже загальновідомо, проте для неукраїнців, а особливо для американців, саме такі речі є близькими, - цікаво й повчально... 

  Таким же чином "пролітаємо" по українській території, милуючись її природою та зупиняючись у найцікавіших, найпрекрасніших куточках, що репрезентують мало не всі кліматичні зони: мальовничі ліси Карпат; степи з найбільшим у Європі заповідником - Асканія Нова; чудовий Крим... І ось природні ландшафти переходять в архітектурні ансамблі міст, найвидатніші пам'ятки архітектури (Софія Київська, Львів - увесь центр; середньовічні замки; Ластівчине гніздо біля Ялти, Одеська опера тощо). 

  Закінчивши "подорожі" у часі та просторі, зупиняємось покуштувати фірмові українські страви: звісно, Україна внесла у скарбницю світових кухонь борщ, сало ("Спробуйте-но перекласти "сало" англійською!" Не вийде, бо немає нічого подібного в кухнях інших народів"- коментує Криштафович). 

Показуючи традиції та звичаї українського народу, пан Андрій порівнює деякі з них з американськими. "Американські діти ходять на trick or treat, а українські - колядують на Різдво, проте, це не одне й те саме: на Halloween прийнято трохи бешкетувати, а колядують - у більш серйозному тоні, хоча й яскраво театралізовано, розігрують цілі вуличні спектаклі на тему народження Христа". 

   ...Найбільше несподіванок і відкриттів, звісно, у розділах-оглядах видатних осіб, які уособлюють внески української нації в усі галузі людської діяльності. Від більш-менш загальновідомих - Івана Пулюя, винахідника рентгенівських променів на 15 років раніше від Рентгена; Юрія Дрогобича, ректора Болонського та Ягелонського університетів; Вишоградського, видатного математика; Євгена Патона, піонера електрозварювання, та інших - до "українського Голлівуду", досягнень українців у спорті та індустрії дозвілля... 

- В березні минулого року ми обговорювали у консульстві, як презентувати Україну в англомовному середовищі у зв'язку з відзначенням 20-річчі Незалежності, крім наших традиційних концертів до Дня Незалежності. І у мене з'явилася ідея, склалася концепція, - розповів Андрій Криштафович в інтерв'ю  після закінчення презентації в Сакраменто. - Я передивився масу джерел, друкованих і інтернетних. Найскладніше було відбирати і підбирати слайди, щоб умістити найцікавішу і різнобічну інформацію у стислий час. Для цієї двохгодинної презентації я мусив скоротити первісну композицію на 40 слайдів. 

Пан Андрій хотів би показати свою композицію у рамках українознавчої програми в Стенфордському університеті, де її подивилися б як україномовні, так і англомовні слухачі. 

- А чи не варто було б зробити на основі цієї композиції компакт-диск? Адже його можна було б продавати у туристських фірмах, які мають справу з Україною; крім того, такий диск можна було б розповсюдити по українських дипломатичних місіях і консульських установах: Таким диском зацікавилися б далеко не тільки в межах США? - питаю в Андрія.       

- У виробленні такого диску є певні труднощі. Зокрема, його треба супроводжувати закадровим текстом, адже без коментарів самі слайди небагато скажуть необізнаному глядачеві. Такий текст мусить бути досить стислий і змістовний водночас, це не так легко. Проте, варто подумати. 

Генеральний консул України в Сан-Франциско Серегій Альохін дякує пану Андрієві за змістовний твір і прекрасну лекцію-презентацію. 

Слухачі розходяться, обмінюючись враженнями.   

"Моя дружина - українка, я двічі був в Україні, цікавлюся її історією. Але сьогодні найбільше здивований  величезним внеском української нації до світової цівілізації", - сказав один з небагатьох присутніх американців, Девід Парк. 

"Мені скоро мине 50, проте я половини показаних сьогодні фактів не знав. Адже у радянський час все замовчувалося", - поскаржився Віктор Шевчик. 

Деякі з присутніх наголошували на тому. що ця композиція дуже корисна для дітей, особливо - народжених на американській землі. Вчителька місцевої школи українознавства Оля Герасименко-Олійник привела своїх маленьких учнів.

"Зараз з'являється багато інформації про Україну, головне - хотіти дізнаватися. Матеріал добре скомбіновано. Я викладаю учням про Україну у такому ж плані," - поділилася враженням Оля. 

"Я дізнався для себе багато нового, зокрема - про вчених українського походження. Цікаво було слухати пана Андрія, він говорить гарною англійською мовою, невимушено й вільно тримається. Але така презентація дуже важлива для наших дітей і онуків" - поділився враженням Юрій Гелетюк. Вчитель музики, він теж захоплюється історією України, видав у минулому році книжку "В обіймах старшого брата", в якій у стислій формі описав найпоширеніші антиукраїнські міфи та неправильні тлумачення історії. Наступного дня пан Юрій також виступав із оглядовою лекцією - в українській католицькій церкві Сакраменто. 

Люба Йова з Клубу української спадщини Північної Каліфорнії, - цей клуб організовував презентацію, - підбила підсумки. 

- Я дуже задоволена лекцією і презентацією пана Андрія Криштафовича. Я сама дізналася багато нового, зокрема про вчених українського походження, це мені було найбільш цікаво, бо я й сама є науковцем. На нашу думку, публічні бібліотеки є дуже вдалим місцем для проведення подібних заходів, оскільки не потребують значних витрат, є зручними і дають можливість вільно відвідувати ці заходи як членам української громади, так і більш широкому загалу. 

Надія Банчик 

 

 

 

 

 
 
 
Dear visitor, you went to the site as an unregistered user. We encourage you to register or enter the site under your name.
 
   
 
 
   
   
   
 
 (голосів: 0)
| Переглядів: 3771
 [Друк]
 
     
TOП НОВИН

РЕКЛАМА