DataLife Engine > В Америці > Українська громада тепло вітала Президента України Віктора Ющенка в Українському Музеї у Нью–Йорку

Українська громада тепло вітала Президента України Віктора Ющенка в Українському Музеї у Нью–Йорку


30 вересня 2009. Разместил: Olena
 alt


Враженнями вiд зустрічі діляться:


Др. Мирон Куропась, Чикаго, Іл.

Я мав привілей сидіти безпосередньо навпроти Президента Віктора Ющенкa, коли він звернувся до Українсько-Американської громади під час зустрічі 22 вересня в Українському Національному Музеї у Нью-Йорку.

Пан Ющенко не є динамічним промовцем. У 2005р. я був присутній на інавгурації Президента у Києві і був неприємно вражений його промовою, як у будинку парламенту, так і його зверненням до понад 65,000 прихильників на Mайдані

Його перехід від банкіра був поступовим, методичним і неспішним. За останні чотири роки він дещо удосконалив свої ораторські здібності.

Проте, для мене, важливіше те, що Президент Ющенко говорив до українців у Нью-Йорку аніж те, як він говорив.   Він пригадав аудиторії, що Україна, яка проголошувала свою незалежність шість разів протягом останніх 350 років,  - нарешті здобула її, і висловив щиру подяку українській громаді в Америці за великий вклад у цю перемогу. Українські ідеали сьогодні, – зробив наголос Президент,–  можуть бути реалізовані тільки в демократичній державі.

Президент Ющенко вважає, що питання мови є ключовим для виживання українців, як нації. Наша мова – це те, що ідентифікує нас, як людей,  що робить нас унікальними серед націй. Може бути тільки одна державна мова в незалежній Україні, - переконує Президент. Український уряд видав словники на багатьох мовах для тих, хто говорить іншими мовами для того, щоб вони удосконалювали свої знання української. Проте, сьогодні російськомовні видання кількісно переважають видання українською.  Це не може продовжуватися, бо є згубним для української культури, – переконаний пан Ющенко.


Доброю новиною є те, що всі студенти в Україні, що бажають поступити у коледж або вищі навчальні заклади, сьогодні повинні спочатку скласти  іспит з української мови.  Також, продовжував Президент, – Україна робить успіхи у напрямку до переходу на Болонську систему освіти, що накінець дозволить українським вищим навчальним закладам увійти у число інших університетів в Європі і світі.   Ця заява особливо задовольняла мене,  як професорa університету на пенсії, який говорить про це протягом багатьох років.

– Важливою є історія України, – сказав Президент Ющенко. – Як можемо ми знати, куди ми ідемо, невідаючи, де ми були? – запитав він. – Істотні історичні сторінки, як наприклад Батурин – це частина нашого ДНК. Їх потрібно відновити і зберегти, як нагадування про те, як ми прийшли до того, де ми є сьогодні.  Наша історія окрім того, повинна бути написана нами, не іноземцями або істориками, ворожими до нашої нації.   Наші люди боролися за Україну протягом II Світової Війни, деякі в Радянській армії, інші в УПА. Ветеранам України потрібно потиснути одні одним руки, щоб зцілити їх в переконанні, що всі вони є патріоти, – заявив Президент Ющенко.  – Польські ветерани війни, які боролися за Польщу протягом II Світової Війни у двох арміях  - одній під проводом Лондону, й іншій під контролем Москви, примирилися.   Нам потрібно зробити те ж саме.

– Україна має багато проблем, які необхидно вирішувати, –  підтвердив пан Ющенко. – Є п'ята колона у нашій країні, яка є дуже активною і добре профінансованою, – сказав він.  – Москва все ще хоче господарювати, щоб диктувати  українцям, кого вони повинні обрати своїм наступним президентом. З, приблизно, 140 офіційних політичних партій, що перетинають політичний спектр зліва направо, єдність досягнути важко. Люди дійсно не знають, за кого вони голосують, тому що вони голосують за партійнi  “списки”. Вони знають, хто знаходиться на вершині списку, але не знають хто - номер 5, наприклад, або номер 24.  Люди, в основному, сліпі, коли вони голосують.

Найсерйозніша проблема для країни, переконаний пан Ющенко,  - факт, що Україна рухається від президентської системи національного уряду до системи парламентської.   Парламент обирає прокурора і різних міністрів, які відповідальні перед парламентом, не перед президентом.

Особисто я незадоволений устроєм парламентського уряду в Україні.  Я усвідомлюю, що більшість Європейських урядів слідують за певним зразком  парламентської системи урядування, найкращий приклад Великобританія.  Проте у більшості таких урядів є система принципів взаємозалежності законодавчих, виконавчих і судових властей.  Корупція контролюється і, коли виявляються, приміняються санкції. Не так в Україні.  З олігархами, що управляють парламентом, корупція несамовита.  Не дивно, що Юлія Тимошенко добивається  більшої влади для Верховної Ради.

Я захоплююся  Президентом Ющенко.  Він - найпатріотичніший Президент,  якого коли-небудь мала Україна, і, можливо, коли-небудь матиме.  Стало сумно, як я прислухався до його роздумів 22 вересня, проте, мені пригадався  “Man of La Mancha” - оперетта про Дон Кіхота.  Пісня “The Impossible Dream” - відповідний опис бачення Президента Ющенко.  Він - чоловік, який знає потреби України; чоловік, готовий відстоювати свою позицію, не зважаючи на нерівність сил; чоловік, який, не дивлячись на недоліки, є герєм у моїх очах.


Отець Богдан Данило, ректор семінарії св. Василія у Стемфорді.

З доповіді Президента до української громадськості в Нью Йорку найбльше запам'яталися два ключові моменти, на які звернув увагу Президент, як підвалини формуванння української державності – це   укрaїнська мова, культура, мистецька спадщина та духовна спадшина нації. Головне було в тому, що він зумів висвітлити важливість цих двох елементів не лише в формуванні нації в Україні, але також роль української громади на поселеннях у зберіганні у минулому цієї спадщини, як також сьогодні  і надалі ті цінності якими Україна  може гордитися і стояти в числі інших демократичних держав світу.

Я був гордий з того, що Президент бачить саме ті ключеві моменти у формуванні нації, а не економічні чи інші, які сьогодні може є важливими, але проминуть. А власне Духовність, рідна мова культура, історичне минуле є одиноким фундаментом, наріжним каменем на якому можна будувати майбутнє України.

 


Аскольд Лозинський, громадський діяч.

Президент говорив про дискусію навкола Конституції. Він осудив зміни з грудня 2004 року і представив своє бачення. Також нарікав на уряд, який є неукомплетований і нарікав на це як вибирається депутати Верховної Ради, і що вона зовсім не працює, вказуючи, що якби була друга палата, вона працювала би. Може обидві не працювали б. Це фактично його субєктивне бачення.
Решта він говорив про спільну оборону через НАТО, українську мову і духовність. У цьому я зовсім поділяю його думки. Він бачить потребу українізації і захисту від сусіда.
Сумнівають, що це розуміють Ю. Тимошенкo, а тим більше Янукович.

Незважаючи на слабке виголошення та першу частину про двопалатний парламент, я високо ціную його українську духовність, наголос на мову, культуру та історію. Тому незважаючи, що станеться у січні Віктор Ющенко записався в історії, як перший дійсно український президент відновленої державності. Що, мабуть, йому треба було бути більш рішучим, це друга справа.

Його виступ про українську духовність мені надзвичайно подобався.


Мирослава Роздольська, Голова Всеамериканської Громадської організації «Нова Українська Хвиля».

Своїм виступом під час зустрiчі з українською громадою в Українському музеї Нью Йорку Президент України Віктор Ющенкo викликав щирі симпатії слухачів, подаючи своє цілісне бачення процесу творення Української держави, як національної самобутньої демократичної і незалежної країни. Саме своєю чiткою  національною та ідеологічною позицією, яка є пріорітетною на цьому етапі будівництва, коли разом з державою росте, формується державотворча нація, Вiктор Ющенко, як кандидат у Президенти  на президентських виборах 2010 року, вирізняється від своїх опонентів.

Та якщо у питаннях зовнішньої політики, духовних основ, мови позиція Президентa чітка і зрозуміла, то щодо кадрової політики, будівництва громадянського суспільства, хотілось би задати запитання. На жаль, цього не можна було зробити публічно, бо протоколом не передбачалося такого зворотнього зв’язку. А саме на вiдсутності цього зворотнього зв’язку народу, виборців з політиками і, зокрема, з депутатами Верховної Ради Президент наголошував у своєму виступі, як одній із причин політичної кризи та процвітання корупції.

-Народ повинен замовляти політику, а не політики мають нав’язувати свої закони на захист своїх вузьких інтересів, – сказав Президент. Через залучення громадськості до обговорення та прийняття Нової Конституції вбачає Віктор Андрійович шлях до активізації суспільної думки у державотворчому процесі та формування громадянського суспільства. Якби ще вона була подана не перед самими президентськими виборами, а хоча би рік тому. Та треба сказати, що Проект Конституції, поданий Президентом, дійсно повертає до тих демоктаричних засад, які були урізані, і зокрема, ми можемо стверджувати, що почуто голос і нашої організації, від якої ми направили не одного листа–звернення про повернення конституційного права: обирати і бути обраними тим громадянам України, які тимчасово, чи вимушено, як трудові емігранти, живуть і працюють закордоном. Цей момент, в принципі, може бути кваліфікований, як зворотнiй зв’язок. Але скільки більше могли б сказати Президенту  потенційні виборці, яких є  сотні тисяч у Нью Йоркскій метрополії, і які не мали змоги взяти участі у зустрічі зі своїм Президентом, бо вона була обмежена до ста осіб.

Президент щиро зізнався, що не завжди  знаходить розуміння, чи має однодумців, щодо впровадження тих чи інших реформ чи політичних проектів. І не секрет, що найслабкішою стороною Президента є його команда. Проте, особливої ротації не прослідковується. Чи не могла б діаспора бути корисною у вирішенні цих питань?

Координаційна Рада «Нової Української Хвилі» заявила про свою підтримку національно–державницької політики, яку здійснює Президент та про свою готовність до ширшої співпраці, задля об’єднання національно–патрiотичних сил на виборах. Наші зусилля у першу чергу є направленні на формування у членів нашої організації та наших симпатиків  активної громадянської позиції, щоб бути дієздатною частиною того громадянського суспільства, підмоги якого потребує Президент–демократ задля здійснення демократичного курсу. До речі на парламентські слухання з питань закордонного українства, які відбудуться 14 жовтня у Києві ми виземо два проекти змін і доповнень до Законів про Вибори та Про Пенсійне законодавство, а також пропозиції до проекту сільськогосподарської реформи та програми повернення трудових емігрантів на рідні землі. 

Як громадяни України, чи ті, хто отримав громадянство США, але перебувають у тісному зв’язку з Україною через свої родини, ми намагаємось бути учасниками державотворчого процесу, використовуючи свої знання, досвід набутий у демократичній країні, щоб віддати їх на службу Батьківщині. Ментальність українського суспільства, чи правильніше сказати пост–радянського суспільства, особливо у владних структурах ще не є відкрита на таку співпрацю. Це засмучує. Для мільйонів українців, які сьогодні працюють по цілому світу і мріють про повернення в Україну, той стан забюрократизованості, скорумпованості, та беззаконня, який панує в державі тяжко прийняти, після того, як вони спробували жити за зовсім іншими суспільними законами. Та критикуючи, ми  пропонуємо. Дай Боже, щоб нас почули.