Третє березня – день народження “Нової української хвилі”

Дорогі наші читачі, дорогі земляки! 3 березня у приміщенні Генерального консульства України в Нью-Йорку відбулася презентація громадської організації “ Нова українська хвиля” та її інтернет-видання.

[Відео дивіться ТУТ]

Міжнародна науково–практична конференція «Українська діаспора – джерело утвердження позитивного образу України у світі» відбулася у Стемфорді 20–21 вересня 2008 року

 
  Головна  
 

КАЛЕНДАР
«    Жовтень 2008    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

ОПИТУВАННЯ

АРХІВ
Березень 2019 (1)
Березень 2017 (1)
Січень 2017 (1)
Грудень 2016 (5)
Жовтень 2015 (2)
Березень 2015 (1)
   
 
  Культура : Важливо, щоб український глядач побачив фільм “Владика Андрей”  
 
   
 
 
   
 

“Важливо, щоб український глядач побачив фільм “Владика Андрей,” бо нині Україна має потребу у справедливих провідниках нації”

Художня стрічка «Владика Андрей» - подія для українського сучасного кінематографу не буденна. Цей фільм - один з найбільших проектів Національної кіностудії ім. Довженка. Бюджет картини – 11 мільйонів гривень, з яких 80% виділило Міністерство культури України.

 

У жовтні-листопаді цього року українська діаспора США та Канади якраз мала нагоду оглядати фільм «Владика Андрей» на великому екрані. Автор фільмів “Голод-33”, стрічки про УПА – “Залізна сотня”, про Романа Шухевича – “Нескорений” та Степана Банеру – “Осіннє вбивство в Мюнхені”, Олесь Янчук приїхав у супроводі пана Аскольда Лозинського, який був ініціатором створення цієї кінострічки та організовував збірку коштів, (20% бюджету кінофільму становлять пожертви української діаспори.)

 

В основі нової кінострічки лежить біографія Митрополита Андрея. Вперше для глядацького загалу на екрані постає величний образ Шептицького, якого радянська влада заплямувала брехнею лише тому, що він був духовним пастирем свого народу, захисником української ідеї й культури.

Фільм «Владика Андрей» вражає щирими почуттями та пронизливою грою акторів. У центрі оповіді - історія зради Митрополита людиною з його оточення. Змушений під тортурами до співпраці з НКВД, молодий чоловік доносить на Шептицького і, можливо, якось долучається до його смерті. У фільмі немає жодних піротехнічних чи комп'ютерних спецефектів, зате відчувається глибокий драматизм, цікавість до внутрішнього світу людини, до моральних конфліктів. Але, найважливіше, - головного героя показано як людину, котра в екстремальних умовах може не лише зберігати вірність своїм переконанням, а й твердість духу, здатність робити добро, рятувати людей, прощати людям їхню духовну неміч і зрештою гідно зустріти свій останній час.


Головну роль Митрополита Андрея Шептицького виконав добре відомий українському глядачеві актор Сергій Романюк. Безмежна любов Митрополита до Бога й людей, кожне його слово, кожен жест, ясний погляд, його добра усмішка зачаровували. Навіть квола постать Владики в інвалідному візку чи на смертному ложі видавалася величною. Актор зміг точно передати велич духу Владики та показав, наскільки важливо мати серце й душу, сповнені чистої любові до людей.


Олесь Янчук розповідає:


Прем'єра фільму в Україні була 23 серпня в найкращому кінотеатрі столиці, який називається «Київ». Було багато почесних гостей, дипломатів з різних посольств, очевидно була вся наша знімальна група.

 

З 4 вересня цей фільм пішов у кінотеатральний показ по цілій Україні – у той самий день його показували у всіх обласних містах України, не тільки у Львові чи Тернополі, а й у Луганську, Донецьку, Одесі та ін. Я особисто 4 вересня був у Запоріжжі, куди мене запросили на прем'єрний показ. Я бачив також реакцію глядачів на цей фільм у Полтаві, у Львові, в Івано-Франківську, – скрізь практично реакція на фільм була ідентична: люди дуже емоційно приймають наш фільм, плачуть і це добре, бо ці сльози йдуть від хорошої енергетики. Але, що для мене було найцікавішим, що у тому ж Запоріжжі, після закінчення фільму, підходили російськомовні глядачі, заплакані і російською мовою дякували за гарний фільм. Це було особливо приємним і дуже цінним.

 

Зараз практично закінчився прокат фільму в Україні, бо прокат триває з 4 вересня. Хоча у Львові, у Тернополі фільм досі йде і користується великим попитом, успіхом.

Наш фільм був запрошений на міжнародний російський фестиваль «Кіношок» - це фестиваль країн Балтії і всіх колишніх країн Радянського Союзу, відбувається у місті Анапі, на Чорному морі, Краснодарський край, і з їхньої ініціативи ми були запрошені разом зі сценаристом Михайлом Шаєвичом.

 

Коли ми летіли я казав: «Знаєш, Михайле, напевно цей фільм точно буде для них найбільший «кіношок», як і називається фестиваль. Десь за годину перед показом (показ був 14 вересня, це була «російська прем'єра», як назвали цю подію,) кілька українців, які там були, підійшли й сказали, що чули, що всі налаштовані на скандал з цим фільмом. Бо що відомо їм про Шептицького? Брехня про те, що це німецький коллаборант Адольфа Гітлера – хоч він ніколи не був прихильником Гітлера. Щоби не сталося якоїсь несподіванки, я сказав перекладачеві, що буду сам перекладати на російську мову. Й отак вживу перекладав, навіть без тексту – знаю ж у фільмі кожне слово.
Потім була прес-конференція з журналістами, відомими російськими кінокритиками і, ви знаєте, вони були щиро здивовані, коли побачили що Владика рятував єврейських дітей, можливо тому, що половина з них були євреї. Вони хвалили фільм, дякували за прекрасну акторську гру, й в результаті сказали: «Ми хочемо приїхати додому, сісти за інтернет і побільше довідатись про цю людину”.
Так, що фільм виконує свою просвітницьку роботу не тільки серед українців.

 

Безсумніву. І ось ще один цікавий випадок. Ми вирішили записати єврейську пісню зі свята Пуріму і для цього нам був потрібен дитячий хор. Ми зайшли в синагогу на вул. Шота Руставелі, що в центрі Києва, і сказали, що у нас така пропозиція. Помічник рабина Давид запитав: «А який зв'язок Шептицького і, взагалі, євреїв? Ви нам виясніть, будь ласка». Коли ми сказали, що він рятував дітей, вони були дуже здивовані, сказали: «Ми це хочем все перевірити, нам цікаво». Показали нам діточок, потім привезли їх на студію. Минуло десь пів року, вони нам зателефонували і кажуть: «Ми все перевірили, ви розказали нам цікаві речі, і ми прийняли рішення: ми хочемо на честь праведника світу, посадити дерево Шептицького перед синагогою. Ми дзвонили в Ізраїль і там не прийняли це позитивно, але сказали: «Робіть як знаєте». І 22 травня було урочисто посаджено дерево перед синагогою.

«Богу дякувати в наш дуже складний час цей фільм вийшов, це якщо говорити про економічні чинники. Я думаю що сьогодні, якби ми починали цей проект, він би вже коштував набагато більше. Так що я щасливий, що нам все таки вдалося його закінчити вчасно.
Цей фільм ми починали ще до Помаранчевої революції. Зйомки мали початися якраз взимку 2004 р. Потім почалася Помаранчева революція, я написав заяву в Міністерство, що у зв'язку з форс-мажорними обставинами в країні, а це були дійсно форс-мажорні обставини, прошу перенести зйомки фільму «Владика Андрей» на весну 2005 р.

 

І тепер наступив цікавий час цей фільм представити світовій громаді. Ми отримали запрошення, і 25 листопада фільм буде показаний на міжнародному фестивалі в Іспанії, в грудні планується представити його у Ватикані на кінофестивалі, зараз працюємо над тим, щоб підготувати італійські субтитри.

 

Через цей фільм особливо, мабуть, Ви відчуваєте, як багато можна зробити мовою кіно. Над чим працюєте, як кінорежесер, сьогодні?
Тепер для мене є дуже важливими зустрічі з кіноглядачем. Тому я в поїздках. На жаль, наш фільм – це єдиний, який вийшов на кіностудії ім. Довженка цього року, що профінансований державою. Немає державного замовлення на продукцію, яка так необхідна українському глядячеві, а постатей, на яких можна виховувати національно–свідому націю нам не бракує.

alt

Владика Павло Хомницький і режисер Олесь Янчук у семінарії св. Василія Великого, Стемфорд, КТ

 
 
 
Dear visitor, you went to the site as an unregistered user. We encourage you to register or enter the site under your name.
 
   
 
 
   
   
   
 
 (голосів: 0)
| Переглядів: 3396
 [Друк]
 
     
TOП НОВИН

РЕКЛАМА